Sarakina - muzyka bałkańska

Sarakina Balkan Band

Zespół SARAKINA to polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską, folk, jazz i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, absolwenci wyższych szkół muzycznych, grający na takich instrumentach jak: akordeon, klarnet, kontrabas, kaval, dudy, tupan, tambura. Grupa koncertuje od 1999 roku.

Sarakina live koncert, akordeon klarnet kontrabas wokal

Fot.: Jaroslaw Wisniewski

O muzyce Sarakiny

Balkan-tron artystycznie sublimowany

Każdy, kto chciałby usłyszeć artystycznie sublimowaną i zurbanizowaną muzykę bałkańską w nieskazitelnej jakości, jest we właściwym miejscu z "Balkantronem".

Mirjam Jessa (Radio Austria OE1.at)

Kalejdoskop bałkańskich, bułgarskich nastrojów

Sarakina to orientalne imię pięknej dziewczyny z Bałkanów, wioska w Grecji i nazwa zespołu z Białegostoku grającego muzykę o bułgarskich korzeniach. (...) Grają kompozycje i aranżacje melodii i motywów muzycznych pochodzących z Bułgarii i Macedonii (...) Jak w kalejdoskopie mieszają się tempa i nastroje, a nawet epoki: obok archaicznych zaśpiewów sąsiadują  jazzowe, wirtuozersko zagrane wstawki, a klarnet "gada z etnicznymi instrumentami".

MONIKA ŻMIJEWSKA (GW)

Współczesna i prawdziwa

Sarakina z każdym albumem potwierdza swoją klasę. Wychodzi poza ramy folkowego niewolniczego odtwarzania, komponując własne utwory, śmiało korzystając z jazzowej ekspresji i chopinowskich pomysłów melodycznych. Słowiańska i uniwersalna zarazem. Dobra w zimowe noce i letnie wieczory. Bo bliska naturze, ale współczesna i prawdziwa.

Jerzy Doroszkiewicz (KURIER PORANNY)

Piękna i inteligentna muzyka bałkańska

Koncertu zespołu SARAKINA powinni posłuchać zarówno wielbiciele muzyki bałkańskiej jak i ci, którzy jej nie lubią. Pierwsi usłyszą swą ulubioną muzykę w wysmakowanych, subtelnych aranżacjach. Drudzy mogą przekonać się, że w przeciwieństwie do nachalnych, kiczowatych produkcji telewizyjnych  - twórczość odwołująca się do bałkańskich korzeni może być piękna i inteligentna"

Tomasz JANAS (Czas Kultury)

CD Balkan-tron

Cudowna płyta, wspaniała muzyka.

Vencislav Dimov (Darik Radio Bulgaria)

Muzyka profesjonalna i natchniona

Balkantron - jest to zachwycający album, pełen swoistej mieszanki radości i smutku, charakterystycznej dla muzyki bałkańskiej. Wszystkie wykonania utworów są wysoce profesjonalne, natchnione, z dodatkiem wirtuozowstwa gry Peeva. Miłośnicy muzyki bałkańskiej będą oczywiście zachwyceni, ale ci, którzy nie znają tej muzyki, serdecznie są zaproszeni do jej poznania!

Adam Baruch (The Soundtrack Of My Life)

Muzycy

Jacek Grekow

Anna Klebus

Jan Mlejnek

Mateusz Bielski

Instrumenty

akordeon, gajda, kaval

śpiew

klarnet, tambura

kontrabas

Sarakina przed koncertem, jacek janek anna mateusz

SARAKINA Balkan Band

SARAKINA deutsche Version

SARAKINA Balkan Band

Nasze albumy:

CD Sarakina

CD Junctions

CD Fryderykata

CD Dance of fire

CD Sarakina live in studio

CD Balkantron

CD TRIO Grekow Peev Tsvyatkov

SARAKINA

stat4u